Kale Sakarya Tasarım Teknolojileri Lisesi

Adres: Ozanlar Mah. Şehit Üstteğmen Cengiz Ulusinan Sk. No:63  54100 Adapazarı / SAKARYA
TEL:0264 502 08 88

harita bilgi ve konum için lütfen tıklayınız.

Makine ve Tasarım Teknolojisi alanı(Bu bölümün meb mevzuatında alanı değişerek daha güçlü hale getirilmiştir,öğrencilerimize tavsiye ederiz) tarım ve kimya ürünleri hariç, makina tarafından üretilen, taşınabilir tüm kullanım ürünlerinin meydana geliş sürecinde ekonomik kalkınmanın temelini oluşturur. Tasarım ve üretim yapan her sektöre (Toplu iğneden otomobile, helikoptere, kaleme, fotoğraf makinasına, bir evin mutfağına, banyosuna ve mobilyalarına kadar akla gelebilecek her tür kullanım ürününe) hitap eder. Endüstride üretilecek bir eşyanın, bir nesnenin şeklini, işlevsel özelliklerini, yapılacağı malzemeyi, renk, doku ve grafik düzenlemelerini görsel bir şekilde tasarlayan, üretimini yapan, üretimini gerçekleştirecek makineleri tasarlayan bir daldır. Bölüm içeriğinde 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizim programları ile teknoloji ile harmanlanmış verilen eğitim sonrasında 3 boyutlu yazıcılar ile prototip ürün üretimi ve ardından atölyelerde verilen uygulamalı eğitimlerle Torna, Freze, CNC kullanımı, ayrıca tasarlanan ve üretilen ürünün pazarlaması noktasında gerekli yazılımsal bilginin verildiği alandır. Gelişen teknoloji ve üretim teknikleri üretimde tasarımın ve makinenin önemini artırmıştır. Getirisi ve katma değeri ile ekonominin lokomotifi durumundadır.

Alanda istihdam imkânları oldukça çeşitlidir. Dünyada ve ülkemizde sektördeki kalifiye eleman ihtiyacı fazladır. Dolayısıyla iş istihdamı sıkıntısı söz konusu değildir. Alanda çalışanların gelir seviyeleri ülke standartlarına göre iyidir.

Meslek lisesinden sonra YKS sınavında; kendi alanlarında tercih yapıldığında 4 yıllık (lisans) programlarına geçişte MTOK (Kontenjan Ayrımı) sistemi ile öncelikli yerleşim imkanı ile karşılaşılırken, alan dışı tercih esnasında herhangi bir hak kaybına uğramadan tercihlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca üniversitelerin 2 yıllık (ön Lisans) program tercihlerinde de “Ek Puan” avantajı ile rakiplerinin her daim bir adım önünde bulunmaktadırlar.

Adres: Ozanlar Mah. Şehit Üstteğmen Cengiz Ulusinan Sk. No:63  54100 Adapazarı / SAKARYA
TEL:0264 502 08 88

harita bilgi ve konum için lütfen tıklayınız.

mesaj başlat
merhabalar..kale koleji
merhabalar
size nasıl yardımcı olalım...